برای تشخیص بیماری کووید۱۹ چه آزمایش‌هایی توسط آزمایشگاه انجام می‌شود؟

یکی از سوالات متداول درباره ویروس کرونا این است که برای تشخیص آن چه آزمایش‌هایی توسط آزمایشگاه انجام می‌شود؟

تشخیص بیماری کووید۱۹ (CoVID-19) بر دو اصل مبتنی است، یکی مشاهدات بالینی که توسط پزشکان با انجام معاینات بالینی و مشاهده نتایج CT می‌باشد و دیگری انجام بررسی‌های آزمایشگاهی است.

تشخیص بیماری کووید۱۹ مبتنی بر انجام آزمایشات آزمایشگاهی که عمدتاً با انجام آزمایش‌های برپایه rRT-PCR است، که می‌بایستی دارای اختصاصیت و حساسیت کافی در افتراق انواع ویروس‌‌های بیماری‌زای دیگر با علایم بالینی و تظاهرات بیماری مشترک با کووید۱۹، باشد.

بیماران مبتلا به کووید۱۹ ،دارای یکسری تغییرات آزمایشگاهی در پارامتر‌های خونی خود نیز هستند. ولیکن این تغییرات به هیچ وجه بعنوان تاییدیه و یا رد ابتلاء به بیماری کووید۱۹ نمی‌باشد و قویاً استفاده از این آزمایش‌های روتین جهت غربالگری بیماری کووید۱۹ از سوی مراکز درمانی و مرجع رد می‌شود.

این تغییرات آزمایشگاهی بطور مثال شامل لکوپنی و لنفوپنی که از موراد گزارش شده در بررسی شمارش سلول‌های خونی (CBC) است، اگرچه که شایع ترین تظاهر آن لنفوپنی (درحدود ۸۰% موارد) می‌باشد، افزایش سطح سرمی آنزیم LDH و D-dimer (درحدود ۴۰% موارد) یا مثبت‌شدن آزمایش CRP (درحدود ۶۰% موارد) و یا کاهش سطح آلبومین سرم می‌باشد که در این بیماران گزارش شده است که تغییرات اشاره‌شده در پیگری روند بهبود بیماران (Monitoring) میتوانند کمک‌کننده باشند.

همچنین طبق توصیه مراجع تشخیصی بیماری‌های عفونی یکسری از این پارامتر‌های خونی می توانند بعنوان baseline در بیماران کووید۱۹ لحاظ می‌گردند که شامل D-dimer, PT, PTT, fibrinogen, ferritin, LDH, troponin, CPK و شمارش سلول‌های خونی (CBC) می‌باشند.

در آزمایش‌های ملکولی که طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی (WHO) بعنوان آزمایش‌های غربالگری در بیماری کووید۱۹ شناخته می‌شوند، بطور معمول هدف و مکان‌های خاصی از ژنوم ویروس از جمله (Orf) Open reading frame، ژن‌های Envelop و Nucleocapsid ویروسی و یا RNA-dependent RNA polymerase مورد بررسی قرار می‌گیرند.

جمع‌آوری نمونه‌ها برای آزمایش SARS-CoV-2 از مجاری تنفسی فوقانی (سواب بینی-حلقی و دهانی-حلقی) و در صورت امکان دستگاه تنفسی تحتانی (خلط ، آسپیراسیون تراشه یا لاواژ برونکوآلوئولار) توصیه می‌شود.

کار با نمونه برای آزمایش‌های ملکولی نظیر تعیین توالی یا تست‌های PCR نیاز به امکانات حفاظتی در سطح  BSL-2 یا معادل آن را دارد. آزمایش تخصصی ملکولی می‌بایستی توسط یک آزمایشگاه واجد شرایط و مورد تایید نهادهای ذیصلاح انجام شود و نتیجه آزمایش مثبت برای SARS-CoV-2، تشخیص کووید۱۹ تأیید می‌‎کند.

در مناطقی که کووید۱۹ انتشار دارد، اگر آزمایش اولیه منفی باشد اما شک به کووید۱۹ همچنان وجود داشته باشد، سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند که مجددا نمونه‌گیری تکرار و آزمایش از چندین قسمت دستگاه تنفسی انجام شود. تعدادی از مهمترین عواملی که می­توانند منجر به نتیجه منفی در یک فرد آلوده شوند، به این شرح هستند:

  • کیفیت پایین یا مقدار اندک نمونه. برای بررسی کیفیت اسید نوکلئیک توصیه می­ شود که یک ژن انسانی به طور همزمان به عنوان کنترل روی نمونه تست شود.
  • جمع­ آوری نمونه خیلی زود یا خیلی دیر در سیر بیماری
  • نگه‌داری یا حمل و نقل نادرست نمونه
  • دلایل فنی حین انجام مراحل کاری و تجهیزات آزمایشگاهی

آزمایشگاه دکتر حسنی پس از کسب تاییدیه‌های لازم از مراجع ذیصلاح مجوز انجام تست ملکولی بیماری کووید۱۹ (CoVID-19) را کسب نموده‌ و نام این آزمایشگاه در فهرست “آزمایشگاه‌های همکار تشخیص ملکولی کرونا ویروس جدید (CoVID-19)” قرار گرفته است. این آزمایش به صورت روزانه قابل انجام بوده و کلیه مراحل انجام کار طبق آخرین دستورالعمل‌های ملی و بین‌المللی با بهترین سطح دقت و سرعت قابل ارایه می‌باشد.

جهت دریافت مشاروه و اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌های آزمایشگاه۴۲۵۳۰۰۳۰-۰۶۶ تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − نه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.